Připravte půdu na sadbu či výsev

Zima bude pomalu končit, a tak každý majitel zahrady či zahrádky začíná přemýšlet, co všechno bude muset udělat a čím začne, aby mu zahrádka jeho péči dostatečně odměnila. Začínat by se vždy mělo přípravou půdy, aby nám rostliny, kytky, stromy i keře plodily tolik, jak si přejeme, a naše zahrada ještě k tomu nádherně vypadala.

ÚPRAVA ZÁHONŮ
§ Když nám začne po zimě půda vysychat, je to znamení, že můžeme začít s jarní přípravou záhonů. Neměli bychom podceňovat úklid půdy, takže je nutné hráběmi odstranit vrstvu listí a další zbytky nečistot, které by se mohly začít na záhonu rozkládat.
§ Dále je potřeba záhon zbavit plevelu, než se nám s jarním sluníčkem začne rozrůstat.
§ Půdu pořádně nakypříme, aby měly kořeny přístup ke kyslíku. Hráběmi a motykou připravíme menší záhony, na větší použijeme spíše zahradní mechanizaci.
§ Půdu je potřeba řádně pohnojit, aby nám rostliny rostly opravdu dobře. Živiny obsažené v půdě zpravidla nestačí. Při rytí půdy tedy nezapomeneme přidat hnůj nebo kompost.
§ Jakmile bude půda prokypřená a pohnojená, je záhon připraven na výsadbu či výsev. Můžete tedy začít.

Pěstujeme zeleninu
Nejčastěji se pěstuje kořenová zelenina, rajčata, papriky, okurky, hrách a košťáloviny, ale také květiny. Pro ně by měla být půda připravena co nejjemněji, bez zbytečných hrudek a nerovností, aby rostlinky neměly žádné překážky při jejich růstu. Vždy je lepší, když máte sazeničky již předpěstované z domova. Na záhon je pak sázíme v polovině května, kdy již nehrozí mrazíky.

Péče o stromy a keře
Řezání, sázení a ošetřování ovocných stromů a keřů je nejlepší na jaře. Nejprve odstraníme staré a oschlé větve i slabé větvičky, což bude mít kladný vliv na úrodu i celkovou vitalitu stromů. Stromy a keře, které jsou náchylné na různé škůdce, je potřeba postříkat.

Mohlo by se vám líbit...