Živé ploty a plůtky
Živé ploty uměle vysazujeme. Je potřeba je však správně udržovat a pečovat o ně. Oni nám za to budou sloužit jako bariéra před vnějšími vlivy, o které nestojíme, ať už jsou to zvídavé oči sousedů, prach a hluk ze silnice nebo ničivý vítr. Živé ploty nejen že nahrazují běžný plot, můžeme je využít i jako dekorační prvek zahradní architektury.
Živé ploty jsou stálým oblíbencem našich zahrad. Používali je ale již v době starověkého Říma, kde z nich už tenkrát tvořili nejen sestříhané pásy, ale také tvary zvířat, osob i písmen. Už tenkrát sloučily k oddělení prostoru i jako dekorace, a stejně je tomu tak i dnes.
Pokud máte zahradu běžné velikosti, budou se vám spíše hodit keře, které vytvoří ochranný val. Vysoké stromořadí není vhodné, protože by vám celý pozemek zastínilo. Keře jsou naopak nižšího vzrůstu, a pokud jsou vysázeny dostatečně nahusto, splní dokonale svůj účel. Navíc mohou krásně kvést i plodit, a ptáčkům poskytují skvělý prostor pro hnízdění.
Pro velké zahrady je vhodnější volně rostoucí živý plot. Ten získáte výsadbou listnatých opadavých a kvetoucích keřů, které nejsou náročné na údržbu.
JAKÝ DRUH VYBRAT
Ø Túje jsou nejpoužívanější ke tvorbě živého plotu. Získaly si oblibu díky rychlému růstu a jednoduché péči. Je dobré jim dát podsadbu, aby nevypadaly jednotvárně.
Ø Zimostráz nebo hlohyně jsou stálozelené listnaté keře, které dorůstají dvou metrů. Jsou ideální na tvarování a zastřihování.
Ø Střemcha sice roste pomaleji, je ale stálezelená a ještě ke všemu krásně kvete, takže udělá mnoho parády.
Ø Cypřišek nebo tis jsou vhodné jehličnany, které vždy spolehlivě obrazí.
Ø Rybíz, angrešt, maliny nebo ostružiny jsou skvělou alternativou živých plotů, které dokonale oceníte, a to díky jejich ovocným přínosem.
Živý plot byste si nikdy neměli nechat přerůst přes hlavu. Jejich ideální výška je 70 centimetrů, na vyšší už budete vždy potřebovat žebřík, abyste mohli vršek zastřihnout do roviny. Nebojte se však kombinovat více druhů dohromady, živý plot tak bude zajímavější od jara až do zimy.