Aby barva neškodila

V každé domácnosti je potřeba čas od času něco opravit a natřít. Nejprve je nutné dobře připravit povrch, na který budeme barvu nanášet. A to bez ohledu na to, jestli věc, na kterou budeme narvu nanášet, je natírána poprvé nebo poněkolikáté. Při výběru z barevné škály je dobré se rozhodnout podle intuice.
· Buď se ta barva do těch míst hodí nebo ne.

barva

Ale pokud jde o složení barvy, tam je lépe vše promyslet a pročíst.
o Ne každý nátěr je vhodný do interiérů.
o A rozhodně ne každý je vhodný například na dětské hračky.
Z tohoto hlediska se barvy dělí na dvě základní skupiny.

1. Syntetické– už z názvu je patrné, že bude obsahovat některé nežádoucí chemické látky. Většinou se neuvolňují jen při samotném natírání, ale i několik let poté, co už dávno zaschly.
2. Vodou ředitelné– oproti předchozím barvám mají několik výhod. Především rychle schnou, proto můžete být s prací celkem brzy hotovi. Při práci a ani po ní věci nepříjemně nepáchnou po chemii.

dřevo

U dětí a potravin opatrně

Co se hodí na venkovní plot, nebude se zřejmě hodit na jiné věci. Jestliže máme za úkol natřít některou z hraček pro děti, raději nebudeme riskovat a sáhneme po barvě, která má certifikát na povrchovou úpravu hraček. Stejně tak se bude pravděpodobně vykazovat jako neškodná pro kontakt s potravinami. Dalším kritériem, podle kterého si vybíráme barvu, může být i to, jestli bude natřená věc v interiéru či nikoliv. Je jasné, že například dřevěné předměty, které jsou vystaveny většinu roku venku, trpí daleko více povětrnostními vlivy.

oplocení

· Proto se do interiéru volí barvy, které mají krémovou konzistenci. Aplikace je velice snadná a nátěr dobře přilne k natíranému povrchu.
· Pro venkovní nátěry se používají více řidší barvy. Dřevo takovou barvu lépe vsákne a na natřené ploše nevytváří trhlinky, které by zapříčinily praskání barvy na povrchu.

Mohlo by se vám líbit...