Je výhodné topit dřevěnými peletami?

Dřevěné pelety jsou čím dál častěji využívané na topení. Pokud zvažujete nákup nového kotle, možná byste se měli zajímat, zda by pro vás nebyl výhodný právě ten na dřevěné pelety. Jejich obsluha je velmi snadná a pohodlná, a pelety vám dodají klidně až do domu.

§ Z ČEHO SE PELETY VYRÁBĚJÍ
Pelety jsou malé válečky, které se vyrábí z odpadu při zpracování dřeva. Jsou to vlastně slisované drcené piliny a hobliny, které se za vysokého tlaku lisují na stejnoměrné pelety. Tyto válečky mají relativně vysokou výhřevnost, která závisí na jejich vlhkosti a kvalitě.

§ NÁKLADY
Pelety patří k nejlevnějším topivům. Rozdíl v ceně je však udáván jejich kvalitou. Levné pelety ale vždy neznamenají úsporu, protože jsou méně kvalitní a tak jich na vytápění spotřebujete více. Pokud je srovnáte s uhlím nebo dřevem, je to o něco dražší palivo, ovšem v porovnání s plynem a elektřinou je topení s nimi alespoň o třetinu levnější. Kotel na pelety se vyplatí především do větších rodinných domů, firem nebo veřejných budov.

§ KDY JE VÝHODNÉ KUPOVAT PELETY
Pokud chcete opravdu ušetřit, je výhodné pelety nakupovat po topné sezoně, kdy výrobci nabízejí velké slevy. Nakoupit je můžete dopředu a připravit se tak na další topnou sezonu.

§ JAK POZNÁTE KVALITNÍ PELETY
Nejkvalitnější jsou čisté pelety bez různých chemických příměsí a kůry. Jejich kvalitu poznáte snadno podle certifikátu, kterým jsou označené. Nejkvalitnější pelety jsou označeny certifikátem ENplus, dostačující jsou ale také ty s označením DIN nebo ÖNORM.

§ KOTEL NA PELETY
Kotel na pelety vybírejte podle výkonu, účinnosti, spotřeby i ceny. Většina z nich je již plně automatická, takže si vše obstarají sami, a to od dodávky paliva, jeho zapálení, roštování, čištění hořáku i výměníku, ale i odpopelnění. Kotle si sami regulují také výkon. Na jejich provoz si vy sami jen dohlížíte a vůbec do něj nemusíte zasahovat. Jejich provoz je ekologický a spotřeba paliva velmi nízká.

Mohlo by se vám líbit...