Světlo v bytě nemá sloužit na parádu!

Někde na zámcích a hradech se můžou chlubit honosnými lustry, ale doma musí osvětlení sloužit spíše účelově. Výběrem z krásných a „zajímavých“ typů osvětlení, docílíte akorát tak neblahého světla u vás doma. Hlavní myšlenkou všech světel je potřeba vidět.
pruhovaný hrnek

6 MÍSTNOSTÍ = 6 SVĚTEL?

Počítáte, kolik máte doma místností a z toho vyvozujete, potřebné množství světel do bytu? Jdete na to špatným koncem. Každá místnost má několik sfér, které si vyžadují samostatné světlo. Správně osvětlený prostor má několik druhů světel, nikoliv jedno prostorový.
Kuchyně
· Příprava jídla– zahrnuje přímé světlo, nejlépe bílé barvy. Má to být cílové světlo, většinou umístěné nad kuchyňskou linkou, na kterou potřebujete dobře vidět.
· Konzumace jídla– osvětlení nad stůl je potřeba řešit zvlášť. Chcete přece na jídlo vidět a ne si nad ním stínit hlavou. Vhodné je umístit nad stůl závěsný typ světla.
· Pohyb v místnosti– jako hlavní světlo pro pohyb v kuchyni, zvolte něco jednoduchého. Není to prostor, kde trávíte nejvíce času uprostřed, ale naopak v už zmiňovaných zónách.
Obývací pokoj
· Prostorové osvětlení– je to hlavní světlo, které musíte vybrat velice pečlivě. Má být dostatečně jasné a rozsáhlé. Zvolte bílou variantu, vhodnou i na práci. Také pro návštěvy, abyste na sebe dobře viděli.
· Odpočinkové osvětlení– nepřímé světlo, směřující například do stropu (v lištách), nebo visící stínidlo, je určené k relaxaci a pohody v hezký večer u televize.
· Bodovky– zaměřte se na jeden roh v obývacím pokoji, kde umístíte jednu bodovku. Je to velice užitečné světlo, které vám udělá v prostoru žádoucí přítmí a klidnou atmosféru. Nejlépe se žlutou žárovkou.
Dětský pokoj
· Hlavní prostor– obecně platí, že do dětského pokoje se hodí žluté světlo. Je to přirozenější světlo, které děti v režimu hraní potřebují.
· Nad psací stůl– pro potřeby psaní domácích úkolů je důležité jim dát přímé světlo nad psací stůl. Volbou bílé žárovky v tomto případě uděláte správně.
· Noční světlo– jestli chcete nechat dítěti na noc světlo, zvažte úsporní typ osvětlení. Jestli mu stačí světlo jenom na usnutí, lampička v duchu žlutého osvětlení postačí.
obloha nad žárovkami
Koupelna
· Prostorové osvětlení– v tak malém prostoru stačí umístit světlo se žlutou žárovkou, která bude stačit k základním úkonům.
· Osvětlení nad zrcadlo– nad zrcadlem je potřeba mít světlo, které bude jasné a nejlépe bílé. Potřebujete ho přece na veškerou úpravu vašeho vzhledu, takže se nebojte něčeho silnějšího.
Ložnice
· Prostorové osvětlení– není vyloženě potřebné a nutné umístit do místnosti, která je určená převážně ke spaní, přímé jasné světlo. Držte se zpátky, spíše v žluté variantě žárovek.
· Lampička k posteli– je to malý kus svítidla, který má sloužit na příležitostné rozsvícení. Pokud ji chcete využívat jenom před usnutím, nebo vstáváním, dejte si záležet na výběru žárovek.
Chodba
·Jedno osvětlení– dát do prostoru chodby jedno přímé osvětlení, bude bohatě stačit.

Mohlo by se vám líbit...