Vypěstujte si zázvor

Pomáhá nejen v boji s nachlazením, ale je výborným parťákem v kuchyni, kde dobře doplní nejeden pokrm. Skvěle se hodí například k masům. Kdo má rád hovězí, určitě musí zkusit toto maso připravit na zázvoru! Výborná a osvěžující je samozřejmě i zázvorová limonáda.
Zázvorsi můžete vypěstovat i doma a mít ho tak po ruce čerstvý vždy, když je potřeba. Z počátku to chce trpělivost, ale stojí to za to! Navíc je to krásná rostlina, která nám vyzdobí obydlí.
růžový květ 
Začněte výběrem vhodné sadby
Zajděte do obchodu a vyberte si hezký kousek zázvorového kořene. Nevysušený, svěží, pěkně baculatý. Nejlépe, když má na slupce i pár zelených oček. Výběr musí být pečlivý, hodně na něm záleží!
 
Sázejte namočený
Kořen je potřeba před zasazením namočit do teplé vody. Zbaví se tak chemických látek, co v sadbě nejsou žádoucí. Chcete jistě zázvor v bio kvalitě. Nejlepší je nechat ho namočený přes celou noc. K pěstování zázvoru se hodí širší květináč. Zeminu si připravte nakypřenou, bohatou na živiny. Sází se tak, že očka, rašící pupeny, směřují vzhůru. Kořen by měl být zasazen asi v hloubce 3 až 5 centimetrů.
hlíza na stole 
Má rád teplo
Květináč postavte na místo, kde je teplo. Umístění na terase či balkonu není v tomto případě vhodné. Sadbě by mohly uškodit náhlé výkyvy teploty. Třeba i první mrazík by mohl pěstování předčasně ukončit. Zálivka je potřeba častá a mírná (třeba jen rozprašovačem).
 
Buďte trpěliví
První zázvorová sklizeň se koná až po čtyřech měsících. Po odhrnutí zeminy si odřízněte pár kousků kořene a zase ji pěkně přihrňte. Na velký kořen se pak musí počkat bohužel až dlouhých deset měsíců. Pak se může sklízet, ale v květináči se nechá pár menších oddenků. Je to další sadba. Vyroste vám z ní další krásná rostlina.
 
Rychlejší způsob
Pokud na výše uvedený postup na vás přece jen příliš zdlouhavý a nemáte na něj dost trpělivosti, je tu i jiná možnost. Sazenici zázvoru koupíte v zahradnictví. Nebo vypěstujete ze semen.

Mohlo by se vám líbit...