Pro maximální bezpečí


Mezi tradičně nejzatracovanější, ale stále nejpopulárnější, patří hračky z plastu. Zejména u malých dětí jsou jejich výhody nasnadě: dají se snadno a rychle očistit, jsou lehké a jejich případný náraz do zrcadla nebo do obrazovky počítače pravděpodobně nezpůsobí vážnější škody. Na druhou stranu jsou tu ale rizika spojená s ftaláty nebo s odštěpky z povrchu hračky. Co to vlastně je ten obávaný ftalát? Je to látka, která se do plastů přidává, aby byly měkčí a snadněji se ohýbaly do požadovaného tvaru.
gumová kachna.jpg
Bohužel jsou také jedovaté, a předchozí výzkumy ukázaly, že pokud je jim člověk, zejména dítě, vystaveno delší dobu, může to vést k rozvoji hyperaktivity nebo k poruchám neurologického vývoje. V zemích EU už je jejich použití v hračkách určených pro děti zakázané, ale bohužel se k nám dostávají s lacinými výrobky z Číny a dalších asijských zemí. Jak tedy vybírat? Poohlédněte se po značce BPA-free, která signalizuje, že v tomto výrobku ftaláty nejsou. Při mytí také pravidelně kontrolujte povrch kvůli odštěpkům, které by mohly poranit ústa dětí.
 teddy plyšová hračka.jpg
Dřevěné hračky mají na našem území dlouhou tradici, a koníci nebo káči se v mnoha rodinách dědí z generace na generaci. Na rozdíl od plastu je dřevo měkký, teplý materiál, příjemný na dotek. Na rozdíl od hraček z plastiku se ale obtížněji čistí, takže jsou vhodné spíše pro větší děti. Při nákupu byste měli být opatrní na to, aby se z žádného místa na hračce neodlupovaly třísky.
kousky stavebnice.jpg
I pokud je váš potomek větší, a hračky už si do pusy nestrká, tříska zadřená za prst není nic moc příjemného. A co tolik oblíbení plyšoví kamarádi? Tady vybírejte takové, co se dají hodit do pračky. Ideálně by také neměli mít žádné našívané oči nebo jiné díly, které by se daly snadno utrhnout a strčit do pusy. U alergiků také pozor na to, z čeho je vyrobená vnitřní výplň. Vzhledem k tomu, že dnes je to nejčastěji duté vlákno, neměli byste mít ale výraznější problémy.

Mohlo by se vám líbit...