Provozování zálib ve volném čase

Agentura CVVM prováděla průzkum volnočasových aktivit v České republice a zveřejněné výsledky byly poměrně alarmující. V první řadě bychom se měli zamyslet nad tím, zda plíživě postupující trend hyperaktivity a workoholismu nezačíná hraničit s neúnosným chorobným stavem. Přibližně každý dvanáctý obyvatel Česka totiž vůbec nemá žádný volný čas a cítí se většinou přetížený a vystresovaný.
vlčí máky a jóga
Opačným extrémem je pasivní zábava. Je známo, že televizní obrazovka dnes láká tolika programovými kanály a neuvěřitelným rozsahem pořadů, že je někdy těžké jim odolat. Sledování televize je však z větší části podle odborníků „ztrátou času“. V Česku se to týká zhruba 40 procent lidí.
Pozitivní zprávou je, že alespoň třetina Čechů pravidelně sportuje, anebo se pohybuje na čerstvém vzduchu formou procházek, nebo v zimě na běžkách. Češi jsou navíc v tomto ohledu zaměřeni v širokém spektru. Nejsme tedy vyhraněný národ fotbalistů nebo hokejistů, s podporou vychlazeného pivního moku. Za ryze české sportovní hobby lze považovat i stolní tenis, atletiku, volejbal, házenou, vodní pólo, biatlon, nohejbal, jógu, plavání, orientační běh, tanec, cyklistiku, jachting, kanoistiku. Velmi rozšířené jsou rovněž horolezecké umělé nebo přírodní terény, vodní lyžování a windsurfing.
ohnuté listy knihy

Posezení nad dobrou knihou

Pravidelným návštěvám divadel, galerií a dalších akcí spojených s uměním se věnuje pouze několik procent dotázaných respondentů, ale přečíst si dobrou knihu v pohodlném křesle, na pohovce, či v posteli, stále vyhledává téměř třetina národa. V této souvislosti máme raději tištěnou knihu v papírové podobě, obracení stránek totiž uklidňuje nervy a už jen samotný pohled do rozevřené knihy je vynikajícím antistresem.
popcorn k tv

Počítač jako hobby

Počítače a chytré telefony se dnes stávají oblíbeným koníčkem i pro starší generaci. Způsobil to výrazný pokles cen těchto výrobků a přijatelné a dostupné připojení k Internetu. Odhaduje se, že téměř v každé domácnosti je alespoň jeden notebook nebo stolní počítač s monitorem, a jeden chytrý telefon nebo tablet.

Mohlo by se vám líbit...