Masaryk

Film Masaryk ze čtrnácti nominací proměnil dohromady 12 českých lvů a postaral se tak o rekord v historii tohoto ocenění. Nikdy dříve žádný film tolik ocenění nezískal. Dosavadní maximum českých lvů (jedenáct) získal film polské režisérky Agnieszky Holland Hořící keř.

Přitom film měl premiéru až 9. 2. a film byl promítán v jediném Pražském kině v předpremiéře v prosinci, kdy ho shlédlo minimum diváků. Celkem se vnucuje hypotéza, že se jednalo o marketingový tah, aby počet ocenění do kina přitáhl maximum diváků. A to bez ohledu na to, zda film zaboduje či nikoli. Zkrátka zvědavost je silnou záležitostí.

Co o filmu říci? Určitě bychom našli několik dost zásadních připomínek a námitku, že ostatní nominované filmy jistě za Masarykem výrazně nezaostávaly.

Ne tak docela dokonalý

Pojďme se zaměřit na některé negace
1. Film je až na několik málo scén celý v angličtině. Působí to jako účelové vzhledem k hypotetické zahraniční klientele.
2. Film se nezabývá životem Masarykova syna, i když životopisný film by byl vzhledem k neznámým okolnostem i zajímavostem Masarykova života vhodný. Film se zabývá jen obdobím kolem Mnichovské zrady, obdobím, které je poměrně známé a nepřináší tedy divákovi onen Aha efekt.
3. Film působí velmi útržkovitě a neuceleně, chybí začátek a pokračování.
4. Film neodpovídá historickým reáliím. Masaryk se sice v New Jersey léčil v psychiatrické léčebně, ale dvacet let předtím. Koncem třicátých let Masaryk v Americe pomáhal židům a rozhodně se tam neléčil. Rovněž ve skutečnosti neholdoval kokainu, zatímco ve filmu je Masaryk ztvárněn jako učiněný narkoman.

Abychom však zůstali objektivní, určitě najdeme i klady. Herecký výkon Karla Rodena je jako vždy v případě tohoto herce fenomenální. Nezaostává za ním ovšem ani Oldřich Kaiser v roli prezidenta Edvarda Beneše, kterého ztvárnil přímo excelentně a naprosto si zasloužil Českého lva za vedlejší roli. Dalším kladem tohoto filmu je, že jistě mnoho lidí díky útržkovitému ději začne shánět životní fakta o synovi prvního českého prezidenta na vlastní pěst.

Mohlo by se vám líbit...