Masaryk

Film Masaryk ze čtrnácti nominací proměnil dohromady 12 českých lvů a postaral se tak o rekord v historii tohoto ocenění. Nikdy dříve žádný film tolik ocenění nezískal. Dosavadní maximum českých lvů (jedenáct) získal film polské režisérky Agnieszky Holland Hořící keř.
filmový projektor
Přitom film měl premiéru až 9. 2. a film byl promítán v jediném Pražském kině v předpremiéře v prosinci, kdy ho shlédlo minimum diváků. Celkem se vnucuje hypotéza, že se jednalo o marketingový tah, aby počet ocenění do kina přitáhl maximum diváků. A to bez ohledu na to, zda film zaboduje či nikoli. Zkrátka zvědavost je silnou záležitostí.

Co o filmu říci? Určitě bychom našli několik dost zásadních připomínek a námitku, že ostatní nominované filmy jistě za Masarykem výrazně nezaostávaly.
 

Ne tak docela dokonalý

Pojďme se zaměřit na některé negace
1.      Film je až na několik málo scén celý v angličtině. Působí to jako účelové vzhledem k hypotetické zahraniční klientele.
2.      Film se nezabývá životem Masarykova syna, i když životopisný film by byl vzhledem k neznámým okolnostem i zajímavostem Masarykova života vhodný. Film se zabývá jen obdobím kolem Mnichovské zrady, obdobím, které je poměrně známé a nepřináší tedy divákovi onen Aha efekt.
3.      Film působí velmi útržkovitě a neuceleně, chybí začátek a pokračování.
4.      Film neodpovídá historickým reáliím. Masaryk se sice v New Jersey léčil v psychiatrické léčebně, ale dvacet let předtím. Koncem třicátých let Masaryk v Americe pomáhal židům a rozhodně se tam neléčil. Rovněž ve skutečnosti neholdoval kokainu, zatímco ve filmu je Masaryk ztvárněn jako učiněný narkoman.
 popcorn v kině
Abychom však zůstali objektivní, určitě najdeme i klady. Herecký výkon Karla Rodena je jako vždy v případě tohoto herce fenomenální. Nezaostává za ním ovšem ani Oldřich Kaiser v roli prezidenta Edvarda Beneše, kterého ztvárnil přímo excelentně a naprosto si zasloužil Českého lva za vedlejší roli. Dalším kladem tohoto filmu je, že jistě mnoho lidí díky útržkovitému ději začne shánět životní fakta o synovi prvního českého prezidenta na vlastní pěst.

Mohlo by se vám líbit...