Je o knihy ještě zájem?

Na trhu máme ohromné množství nakladatelství, ale je smutná pravda, že knižnímu průmyslu se rozhodně nedaří tak, jak by si většina nakladatelů představovala. Kdysi bylo běžné, že se knihy vydávaly v nákladu přes sto tisíc a přesto bývaly úzkoprofilovým zbožím a dnes běžný náklad čítá zhruba tisíc korun.

Z toho pochopitelně nezbohatne ani spisovatel ani nakladatel. Spisovatelé mají běžně své civilní zaměstnání a psaní mají spíše jako hobby než jako zdroj obživy. A zdá se, že výhledově se to nezmění k lepšímu a to i navzdory inovativním alternativám jakými jsou e-knihy pro čtečky, tablety a smartphony a audioknihy, které jistě ocení nejedna maminka, která při poslechu literatury může vařit nebo uklízet.
 

Češi zůstávají aktivními čtenáři

Přesto stále zůstáváme my Češi navzdory tomu všemu velmi aktivními čtenáři. Ale vzhledem k tomu, že knihy jsou velmi nákladné, preferují spíše půjčování v knihovnách a nechce se jim investovat do nových knih.
O jaké knihy je největší zájem? Uvádíme přehled nejoblíbenějších knih, nejedná se o žebříček. Témata jsou nahodilá.

  1. Literatura faktu
  2. Detektivní literatura
  3. Knihy o jídle
  4. Romantická literatura
  5. Science fiction
  6. Mystery
  7. Historická literatura
  8. Literatura zaměřená na osobní rozvoj

 
Bohužel rok od roku je stálemenší zájem o dětskou literaturu. Přitom lze vidět upřímnou snahu s tím něco udělat. Každý si jistě vzpomene na projekt „Celé Česko čte dětem.“ Rovněž na regionální úrovni je znát snaha ze strany knihoven, které nabízejí pro děti interaktivní programy, aby v nich probudili zájem o literaturu. Stejně tak téměř nevychází klasická literatura. Podobně je na tom také dobrodružná literatura jako Karel May nebo Julius Verne. Tyto žánry, které se v minulosti těšily mimořádné popularitě, bohužel v současné době příliš nefrčí.

Mohlo by se vám líbit...