Středověký gregoriánský chorál

Středověký gregoriánský chorál v kombinaci s popovou nebo rockovou hudbou? Zní to jako hrozná slátanina? Tak věřte, že realita může být překvapivá. Pokud se příliš neorientujete v oblasti moderní hudby, řeč je o německém hudebním tělesu Gregorian.

Jedná se o hudební projekt Franka Petersona. Toto jméno Vám asi mnoho neřekne, ale určitě mnozí si vybaví úspěšné hudební těleso devadesátých let Enigma. V tomto projektu se poprvé objevuje gregoriánský chorál a v roce 1999 vzniká Gregorian, kdy zpěváci zpívají slavné světové hity ve stylu středověkých mnichů. Původně hudebníci upravovali především popové hity, časem se stala produkce více rocková.
 

Rozlučkové turné

V současné době hudební těleso definitivně končí a loučí se posledním světovým turné.
Těleso navštívilo v únoru také Českou republiku, konkrétně Ostravu, Zlín, Brno, Pardubice a Prahu.  Speciálními hosty byli zpěvačka Amelia Brigtman sestra slavné Sary Brigtman, která rozhodně za svou sestrou ve fenomenálním zpěvu nezaostává a mladinký rumunský operní zpěvák Narcis, který zpívá neobyčejnou technikou falzet, která velmi připomíná zpěv středověkých eunuchů.

Tříhodinový koncert provázely nejen slavné světové hity v podání gregoriánského zpěvu, ale také speciální efekty, efektní pyrotechnika. Za zpěváky rozhodně nezaostávali muzikanti, za zmínku stojí především kytarista a bubeník.

O Němcích se říká, že jsou chladní a odměření, ale koncert byl překvapivě velmi srdečný. Jednotliví hudebníci byli velmi přátelští, vtipní, hýřili bonmoty a kontakt s publikem byl velmi emocionální. Neváhali přidávat mnohé hudební bonusy.

Koncert tohoto hudebního projektu už zřejmě nestihnete, ale určitě si můžete pořídit CD a zaposlouchat se do velmi působivých skladem.
A nám nezbývá než doufat, že Frank Peterson po závěrečném turné Gregorianu v brzské době vyprodukuje nějaké nové hudební těleso neméně úspěšné než Enigma a Gregorian.

Mohlo by se vám líbit...