Lyžování

Počátky lyžování v naší republice se datují kolem 80. let 19. století, kdy je do naší republiky dovezl a také samozřejmě vyzkoušel průmyslník Josef Ořovský, jeho následníkem v 90. letech byl hrabě Jan Harrach, který si jeden pár přivezl z Norska a nechal je vyrobit i pro své zaměstnance – lesaře, pro ulehčení práce v době, kdy byla půda zasněžená. Na vyzkoušení jedny získal i učitel, ale hlavně sportovní nadšenec Jan Buchar, a od té chvíle už se klasické lyžování začalo vyvíjet rychle. V té době ale bylo lyžování pouze pro dospělé.

Až kolem roku 1945 můžeme v knihách a dokumentech najít zmínky o dětských rekreantech a dětských lyžařských kurzech. V té době bylo pravidlem, že na lyžařské kurzy musí odjet všechny děti ze školy.
Zdaleka ale nebylo takové lyžařské vybavení jako dnes – jedny lyže na sjezdovku, běžky a snowboard by považovali za sci-fi. Jedny lyže jim sloužily na všechno, k tomu vazelínou dobře promazané kožené boty, vlněný svetr a podkolenky, pumpky, větrovka, a už se jelo.

Tato tradice lyžařských zájezdů se školou vydržela dokonce i po revoluci, takže málokteré dítě neumělo sjet svah, Češi, přestože u nás nenajdete Alpy, jsou národem lyžařů, takže pro mnohé cizince, když jim řeknete, že umíte lyžovat, budete vypadat jako z bohaté rodiny, protože v mnoha zemích, kde není sníh, je lyžování sportem boháčů.

Lyžařské školní roky už skoro 10 let však povinné nejsou, a aby tam mohlo Vaše dítě jet, tak si k ceně kurzu musíte připočítat ještě vybavení, a v tom případě už si to všichni rodiče dovolit nemohou, protože většinou i když všechno koupíte z druhé ruky nebo v bazaru, pod tři tisíce se nedostanete.
Na druhou stranu ale lyžařů neubývá, dospělí, kteří lyžovat umí, to své děti naučí sami a vyráží s nimi na hory například o víkendech, náruživí lyžaři nebo snowboardisté také nelitují peněz za vybavení, vynechají klidně letní dovolenou, ale vychutnají si tu zimní např. si vyjedou do Alp.

Pokud se rozhodnete naučit lyžovat, nebo se rozhodnete pro běžky, určitě nebudete litovat, je to sport na čerstvém vzduchu, při kterém zapomenete na všední starosti, jen (ale to platí ve sportu všeobecně) pozor na úrazy.

Mohlo by se vám líbit...