Ženská tenisová asociace

Vznik asociace WTA

Tato asociace je známá hlavně pod zkratkou WTA, což je zkrácenina anglického názvu Women´s Tennis Association. Asociace je zájmovou organizací profesionálních tenisek, která vznikla v roce 1973. Oproti tomu pro muže existuje Asociace tenisových profesionálů, známá pod zkratkou ATP.

 

WTA se od prvních let působení snaží o rovnoprávnost tenistek žen vůči mužům hlavně po stránce finanční, což se samozřejmě po řadě let, po které se asociace o tento cíl snažila, povedlo.
tenisová hráčka

 

V roce 1976 se podařilo zahájit spolupráci s Mezinárodní tenisovou federací při sestavování sezónního tenisové kalendáře a také při řízení soutěží přes společnou komisi WIPTC.

 

Od roku 1077 vydává Ženská tenisová asociace vlastní časopis, který vychází každých čtrnáct dní a je plný informací z oblasti ženského tenisu, který se pyšní názvem Inside Women´s Tennis.

 
Sponzoři

V roce 2005 se stal sponzorem ženského tenisu Sony Ericsson, tedy se v tomto roce přejmenoval ženský okruh až do roku 2010 na Sony Ericsson WTA Tour právě v závislosti na tomto významném partnerovi.
Julia Gorges

 
Klasifikace

Od roku 2009 proběhly v klasifikaci turnajů ve WTA Tour změny a v tuto chvíli existují 3 nejdůležitější , resp. nejvyšší úrovně soutěží:

•     Nejvyšší soutěž

Vůbec nejznámějšími a zároveň nejlépe hodnocenými turnaji jsou čtyři turnaje Grand Slamu.

1.    Australian Open

2.    French Open

3.    Wimbledon

4.    US Open
tenis na trávě

Nejvíce grandslamových titulů získala Margaret Courtová s počtem 24 titulů, mezi ženami obzvlášť vynikla také Steffi Grafová, která nejen, že získala tak zvaný Zlatý Grand Slam, protože vyhrála nejen všechny čtyři tituly v jedné sezoně, ale také vyhrála Olympijský titul ve dvouhře.

•     Druhá nejvyšší soutěž

WTA Premier Tournaments, jejíž předchůdci jsou Tier I a Tier II, které měly poměrně velký počet událostí, tedy celkem 26.

WTA Tour Championships, u nás známí jako Turnaj mistryň, kde dotace činí 4 900 000 dolarů a je to součást WTA Premier.

•     Třetí nejvyšší soutěž

To je WTA International Tournaments, která nahradila zase turnaje Tier III a Tier IV. Samozřejmě existují i nižší soutěže, jako jsou WTA 125s od roku 2012 a ITF.

Mohlo by se vám líbit...