Jeden z nejlepších režisérů současnosti

Mezi nejslavnější „neanglické“ režiséry současnosti nepochybně patří Pedro Almódovar. Snímky Vše o mé matce, a Mluv s ní, získaly Oskary za nejlepší cizojazyčný film a také jeho další filmy jsou oceňované na filmových festivalech. Například jsou jeho filmy často uváděny mimo jiné na mezinárodním festivalu v Karlových Varech.
diapozitivní film

Pedro Almodovar se narodil v roce 1949 v Calzada de Calatrava, v osmi letech se přestěhoval s rodiči do Extremaduru. Navštěvoval zde církevní školu, kde měl velké problémy pro svůj ateismus. Rád navštěvoval místní divadlo a toužil točit filmy. V sedmnácti letech se odstěhoval sám do Madridu. Psal články pro časopisy, pracoval v telefonní společnosti a šetřil na svoji první kameru. Jeho celovečerním filmovým debutem se stal „punkový“ Pepi, Luci, Born a spousta dalších holek. Nicméně již v sedmdesátých letech natočil celou řadu krátkometrážních filmů.
 

Osamělost, láska a vášeň

Motivem jeho filmů jsou problémy ve vztazích, osamělost, láska a vášeň. Ve svých filmech rád ukazuje lidi na okraji lidské společnosti, v konfrontaci s morálkou. Ve svých filmech posouvá hranice sexuální otevřenosti a problémů společnosti. Díky rozmanitosti postav dokáže poukázat na povrchnost a pokrytectví.
Skoro všechny jeho filmy jsou kultovní. Nicméně je znát tvůrčí posun. Počátek tvorby byl výstřední, kdy si Almodovar dělal legraci i z toho, co je druhým svaté (Černá roucha), jeho filmy z posledních let jsou sofistikovanější a niternější. Zásadní zlom v jeho tvorbě byl oscarový film Vše o mé matce, což je příběh ženy, která přijde o svého syna a ona hledá jeho otce a vrací se do minulosti.
filmové role

Pojďme si připomenout nejúspěšnější Almodovarovy filmy, mezi které patří: Černá roucha, Ženy na pokraji nervového zhroucení, Spoutej mě, Vysoké podpatky, Kika, Květ mého tajemství, Na dno vášně, Vše o mé matce, Mluv s ní, Špatná výchova, Kůže, kterou nosím.

Mohlo by se vám líbit...