První zvukový film v Čechách!

Před zraky diváků první projekce zvukového filmu v Československu proběhla 26. dubna roku 1029. Tedy je tomu opravdu devadesát let, kdy v ústeckém kině Alhambra spatřilo světlo světa první zvukové filmové představení!
Toto první projektování bylo určeno podle historika muzea hlavně místní honoraci, majiteli kin a novinářům. I když vstupenky na toto představení byly v tehdejší době poměrně dost drahé, diváci jistě nelitovali a opouštěli kino zcela užaslí.
retro foťák
Se sídlem v Ústí nad Labem byla společnost Wolframfilm, která jako první v Československu koupila právě speciální promítací stroj, který uměl číst zvuk z filmového pásu. Podle dostupných informací dovezla do města tento stroj rodina továrníka Schichta.
Při tomto prvním zážitku se zvukovým záznamem však byl nejprve promítnutý němý film a zvučil se z gramofonových desek a teprve poté bylo divákům nabídnuto kompletní řešení, tedy skutečný zvukový film.
Diváci uvedeného představení mohli vidět nejrůznější grotesky, ale také právě snímek natočený speciálně pro tuto příležitost. Na tomto snímku byl pak zachycen právě Georg Schicht, který prorokoval takové vymoženosti velkou hodnotu, a to hlavně z jeho pohledu, kdy tušil, že využije tyto možnosti právě pro propagaci jeho kosmetiky a dalších výrobků.
retro fotoaparát
Muzeum v rámci výstavy nyní promítá právě filmové reklamy natočené na věhlasné mýdlo s jelenem či velmi známou kosmetiku Elida. Nejen uvedené reklamy, ale také postup zaznamenaných pohyblivých obrazů a jejich vývoj můžete v prostorách videa obdivovat v rámci výstavy. Dále zde můžete vidět optické záznamy zvuku, projektory putovních kin a domácí promítací strojky na kličku.
Zajímavostí jistě je, že v Praze si museli na první zvukovou projekci diváci počkat ještě další čtyři měsíce, protože první americký zvukový film uvádělo pražské kino Lucerna až v polovině srpna téhož roku.
Teprve v roce 2006 však historikové uznali prvenství v projekci zvukového filmu Ústecku, když do té doby byla premiéra pražského kina považována za první u nás vůbec.

Mohlo by se vám líbit...