Už to není pouhá prokrastinace

V době, kdy většina lidí zajišťuje všechny své osobní, rodinné i pracovní záležitosti pouze přes mobil, není vůbec zvláštní, že většina lidí se na internetu jako takovém stala závislými. Závislostí na internetu trpí dnes již každý třetí Čech. Většinou si to valná část z nich nechce za žádnou cenu přiznat. Zbavovat se tohoto zlozvyku, kdy neustále kontrolujete sociální sítě, čekáte na upozornění a bez mobilu vydržíte jen pár minut, je poměrně oříšek. Jedinou terapií je mobil nepoužívat alespoň týden.
civění na monitor

Já ale rozhodně závislý nejsem!

Tuto větu vysloví přesně každý třetí, kterého se tato nemoc týká. Je těžké si to přiznat, není se však za co stydět. K této závislosti jsme se nedostali sami od sebe. Není to jako kouření, kdy jednoduše začnete sami. Donutila nás k tomu doba, ve které žijeme a se kterou musíme jít. Dnes se již žádná firma nefunguje, aniž by na drátě nemuselo nepřetržitě být několik desítek jejich zaměstnanců. Zároveň naši zaměstnavatelé chtějí, abychom bezprostředně reagovali na jejich zprávy a e-maily.
Jaké jsou tedy doopravdy příznaky závislosti na internetu?
· Bez svého mobilního zařízení nevydržíte více jak dvacet minut. Pokud dvacet minut neotevřete mobil a nezkontrolujete, zda Vám nepřišlo nějaké upozornění, znervózníte.
· Když svůj mobil nemáte, jste mnohem více ve stresu a jste nepříjemní na své okolí.
· Neustále musíte mobil držet v ruce. I přes to, že máte možnost si mobil uklidit, raději ho nesete v ruce.
· Každých pět minut a častěji sledujete, jestli někdo nepřidal něco nového na Instagram, Facebook nebo Twitter. Rádi si ve volném čase prohlížíte příspěvky svých přátel a i svoje staré příspěvky.
· Neumíte komunikovat v reálu. Natolik jste si zvykli na svět SMS a chatu, že je pro Vás téměř nemožné s někým mluvit. Jste zvyklí na to, že v mobilu si každou zprávu můžete předem promyslet.
· Váš mobil je neustále nabitý. Kdekoliv máte možnost mobil dobít, uděláte to. Také jste většinou vlastníkem výkonné powerbanky, která Vám zajistí, že budete stále on-line a nic Vám ze světa sociálních sítí neuteče.
· Ráno okamžitě kontrolujete všechny stránky a e-maily. Nedokážete bez toho představit začátek dne. Také máte celou noc vedle hlavy na nočním stolku.
dívka a smartphone
Je důležité zmínit, že tato závislost by se neměla brát na lehkou váhu, protože (ač se to nezdá) může končit velmi tragicky.

Mohlo by se vám líbit...