Orchidejím se daří i v domácnostech

Orchideje jsou považovány za plevelnaté rostliny, jejich domovinou jsou tropické pralesy, ale daří se jim dobře i v našem zeměpisném pásmu. Dokonce vám mohou každý rok kvést, stačí dodržet několik základních doporučení, abyste napodobily podmínky v jejich domovině.

květy orchideje

Pěstování orchidejí je obtížné jen zdánlivě

Orchidejím se nejlépe daří v polostínu a nemají rády přímé sluneční světlo. Jsou to typické pralesní rostliny, které vytváří symbiózu zastíněného biotopu, a může to svádět dopřát jim hodně sluníčka, zejména v létě. Abyste jim umožnili optimální podmínky k vzrůstu i tvorbě květů, umístěte je na severní nebo východní stranu svého domu nebo bytu. Nejlépe se jim bude dařit na parapetu severního okna, nejlépe na verandě nebo v pokoji, kde se v zimě příliš netopí.
rozkvetlá orchidej

Pozor na zálivku

Velmi ožehavým tématem je přihnojování a zálivka. Vyhněte se přímému zalévání květináče shora, většinou se vám nepodaří vyměřit ideální množství vody a na zálivku jsou tyto rostliny velice háklivé. Buď je přelijete, nebo budou na suchu. Ideální recept zní: Jednou za čtrnáct dnů si připravte větší nádobu (třeba plastový lavor nebo vaničku), naplňte ji vlažnou vodou zhruba do výše 7 cm, může být i dešťová, a ponořte do ní květináče s orchidejemi tak, aby byly pod vodou potopené zhruba do poloviny. Voda nesmí přesahovat přes jejich okraj. V této lázni nechte květiny máčet přes noc a druhý den je umístěte na své původní stanoviště tak, aby pod keramickými květináči byla odkapávací nádoba (talířek nebo miska). Rostliny si nasají potřebnou vláhu samy a do odkapávací nádobky přebytečná voda odteče.

Přihnojovat stačí pouze jednou za rok tekutým hnojivem pro orchideje, které zakoupíte v květinářství, a orchideje se vám pak odmění bohatými květy. Budou rozkvétat každý rok, a to velice bujně, u každé z nich zaznamenáte tři až sedm květů.

Mohlo by se vám líbit...