Mimoděložní těhotenství může potkat i vás

Nic vám nedokáže zkazit radost z očekávání vysněného potomka víc než zjištění, že vaše vajíčko se uhnízdilo na nesprávném místě. K tomu dochází, když oplodněné vajíčko nedoputuje do dělohy, ale začne se vyvíjet ve vaječníku, vejcovodech nebo v břišní dutině. Nejčastěji vzniká mimoděložní těhotenství ve vejcovodech. Odhalit ho lze ultrazvukem, vaginálním vyšetřením a krevními testy, které ukážou nižší hladinu hormonu HCG než by měla být.
děloha a vaječníky
Příčiny vzniku mimoděložního těhotenství
Při již prodělaném mimoděložním těhotenství je celkem vysoké riziko, že při dalším oplodnění vajíčka dojde opět k špatnému uhnízdění. Prodělané infekce v pánevní oblasti také zvyšují pravděpodobnost těhotenství probíhajícího mimo dělohu. Často je příčinou infekcí bakterie Chlamydia trachomatis, která je sexuálně přenosná. Dalším viníkem je otěhotnění při současném užívání nitroděložního tělíska. Ani při umělém oplodnění není mimoděložní těhotenství výjimkou. Zavedením více oplodněných vajíček se některé může uhnízdit správně a jiné ne. V neposlední řadě, riziko vzniká i po operaci břišní dutiny. A důvodem může být i vrozená vada vaječníků, které jsou příliš pomalé nebo dlouhé.

Projevy a léčba mimoděložního těhotenství
Tupé bolesti v podbřišku jsou prvotním příznakem. V době menstruace nebo i mimo ni se objevuje špinění. Oplozené vajíčko, které odumře, může být vypuzeno do břišní dutiny, kde způsobí slabé krvácení a objevují se křeče a hnědý výtok. Vždy je nutná hospitalizace ženy a léčba. Metod léčby je několik. Jednou možností je chirurgické odstranění vejcovodů neboli salpingektomie.
lékaři při operaci
Tu lze provést laparoskopicky nebo operací břišní dutiny. Laparoskopické odstranění je častější a šetrnější metoda. Pokud se žena nechce vzdát svého vejcovodu, existuje i jiný druh léčby, a to podáním cytostatik, která zamezují rychlému množení buněk. Po jejich vstřebání oplozené vajíčko odumře a je vyplaveno vejcovody. Docela pravděpodobné je i to, že si tělo samo s problémem mimoděložního těhotenství poradí, zárodek nevstřebá a léčba není nutná.

Mohlo by se vám líbit...