Děti, koupání a relax

Koupání se může stát krásným večerním rituálem, kterým příjemně ukončíte den nejen sobě, ale také vašim ratolestem. Už malá miminka si dokážou koupání velmi užít. A nejen to, voda napomáhá k odbourávání stresu a svalovému napětí, což již u kojenců podporuje správný fyzický i psychický vývoj.

Pokud není svalové napětí v rovnováze, brzdí to pohybový vývoj každého miminka. A jelikož je u malých dětí rozvoj tělesných i duševních schopností vzájemně propojen, nesprávné svalové napětí u kojenců zpomaluje jejich poznávání, a tím i celý jejich vývoj. Čím dříve se zvýšené svalové napětí u dětí odbourá, tím dříve se bude moci jeho intelekt rozvíjet naplno. A k tomu napomáhá nejen chování miminka, hraní si s ním, cvičení a další různé aktivity, ale také koupání a jemné masáže.

Koupání děti uklidňuje, a tím jim pomáhá uvolňovat i svaly. A když k tomu přidáte i jemné masírování pod vodou a cvičení, svaly se uvolní snadněji. Tato terapie ale nepomáhá pouze na pohybové ústrojí a následný vývoj dítěte, ale velice dobře působí také na neklidné děti, které špatně usínají, hůře se soustředí či jsou hyperaktivní. Reflexní masáže a kondiční cviky napomáhají k lepší soustředěnosti, celkovému zklidnění i celonočnímu spánku.

Při koupání si miminka užívají mnoho dalších příjemných pocitů, jako je neustálé hlazení, láskyplné doteky rodičů i masáž jednotlivých částí těla. Tyto doteky přispívají k fyzickému i psychickému uspokojení miminka, ale také k lepšímu prokrvení a vyživení pokožky.
Koupání miminek nemá od narození pouze hygienický význam. Pokud probíhá ve správných podmínkách a správným způsobem, což znamená hravou, nenásilnou a citlivou formou, třeba i za doprovodu písniček a básniček, pak se stane jednou z nejoblíbenějších, nejpříjemnějších a hlavně nejužitečnějších aktivit rodičů a jejich dětí.

Mohlo by se vám líbit...