Poptávka po zlatě byla v prvním čtvrtletí nejslabší od roku 2008

Poptávka po zlatě klesla podle organizace World Gold Council (WGC), která zastupuje jeho producenty, ve srovnání s předchozím rokem o 7 %. Obviňoval pokles na 15% Propadly se mimo jiné i investice do zlatých cihel, neboť investoři v Číně, Německu a USA se rozhodli odložit případný nákup drahých kovů. Pouze 32,4 tun drahých kovů směřovalo v prvním čtvrtletí do fondů obchodovaných ve zlatě, což ve srovnání s loňským rokem představuje pokles 66 %.
graf na pc
Celkově se investice do zlata snížily o 27 %, ustoupilo se od nákupu zlata ze strany centrálních bank a naopak se navýšilo využívání drahých kovů v chytrých telefonech a automobilové elektronice. John Mulligan, šéf oblasti pro členské a tržní vztahy ve WGC, uvedl, že investoři nezaznamenali žádný impulz pro nákupy na trhu.
tři cihly
V prvním čtvrtletí roku 2017 byla zaznamenána silná poptávka po zlatě, jelikož investoři reagovali na zvýšenou politickou nejistotu, avšak na začátku letošního roku se zlato obchodovalo v rozmezí 1 300 až 1 350 dolarů za unci, jelikož investoři nedostali jasný signál a rozhodli se vyčkávat. Spotová cena zlata na konci března vzrostla na 1 323 dolarů ve srovnání s 1 291 dolary z konce prosince a 1 244 dolary ke konci března 2017.
šipka dolů
Alistair Hewitt, šéf tržního zpravodajství ve WGC, poukázal na relativně solidní globální hospodářský růst a rostoucí úrokové sazby. Zlato je v neklidných dobách tradičně považováno za bezpečnou investici.
Zlepšující se ekonomický výhled kontrastoval s prudkým nárůstem volatility na akciovém trhu. Průměrná průmyslová hodnota Dow Jones indexu rekordně vzrostla 26. ledna, poslední den setkání světových vůdců ve švýcarském Davosu, nicméně obavy z vyšších úrokových sazeb a obchodních válek vedly v únoru k vlně prodejů na světových akciových trzích, což pro změnu vystřelilo cenu zlata vzhůru. Trhy očekávají pro letošní rok dvě až tři navýšení sazeb v USA.

Mohlo by se vám líbit...