Krmítka pro ptáčky

Zahrada, či sebemenší balkón by se neobešla bez ptačího zpěvu. Ptáčci, kteří zůstávají na zimu, velmi rádi uvítají, pokud jim toto období bez dostatku potravy ulehčíte. Směsi pro ptáky, lojové koule, nebo jiné věci, které se pro ně dají koupit ve zverimexech a hobby obchodech dokáže každý snadno vyrobit doma. Navíc tak ptáčkům poskytne nejkvalitnější stravu, kterou si u kupované potravy nemůžete být vždy stoprocentně jistí.

ptáček

Na výrobu takového krmítka budete potřebovat pouze nějaký lůj, tuk, či sádlo v pevné formě a směs namíchanou ze semínek a oříšků. Tuk rozehřejte v kastrolku a vsypte do něj směs pro ptáčky a celé to vylijte do připravené nádobky. Můžete použít kelímek od jogurtu, který na spodu propíchnete a propíchnete skrz něj provázek. Až bude směs tuhnout, zabodněte do něj ještě klacík, aby se na něj ptáčci mohli zavěsit. Další varianta pro větší kreativce je vyplnit směsí rozevřenou šišku, či skořápku kokosového ořechu. Krmítko tak nebude působit tolik kýčovitě a dostane přírodní vzhled. Čím více krmítek vyrobíte, tím více ptáčků přilákáte. Nad posezení s horkým čajem pod teplou dekou mezi rozezpívanou zahradou zkrátka není.

krmítko

Kdo se pro ptáčky nadchne stejně jako my, může si chvíle na zahradě zpříjemnit i malou naučnou poznávací hrou. Sýkorky, které každý dobře pozná, se rozliší jednoduše: Ta namodralá je modřinka. Podobná modřince jen navíc s černou hlavou je koňadra. Sýkora parukářka je se svou chocholkou prostě nezaměnitelná, jen babka, uhelníček a sýkora lužní jsou si docela zaměnitelně podobné. Do krmítek létají také brhlíci, to jsou malí ptáčci s krátkýma nohama a ocasem, výjimeční svou vlastností šplhat hlavou dolů. Také hýly, rovněž malí ptáčci s šedočerným zbarvením, samečci navíc červeným bříškem. Další běžně zahlédnutelný pták je stehlík, je to pěvec s dlouhým ocáskem a protáhlým tělem, samečci i samičky jsou velmi pestře zbarveni.

krmítka

Známým návštěvníkem je samozřejmě vrabec, kterého doufám také není nutno popisovat. No a sem tam se může stát, že do vašeho krmítka zavítají i větší ptáci, jako jsou strakapoudi, kosi, či vrány. Tato celá tlupa může dorazit do vašeho krmítka. No není to báječné? Nebýt nich nedokázala by se pošmourná smutná zima přeměnit na krásný barevný den.

Mohlo by se vám líbit...