Kdo se bojí čerta, nesmí ven na Mikuláše

Sice máme do tohoto velmi oblíbeného svátku ještě daleko, každý z nás si ale všiml nebo zaznamenal kampaň, která by měla mít za cíl ukončit „týrání“ dětí na Mikuláše – tedy jejich strašení. Celá zahraniční, musíme podotknout skutečně zahraniční, kampaň zvedla ze židle nejednoho Čecha. Všichni máme vzpomínky na to, jak poprvé přišel čert. Mnozí z nás plakali. Mnozí z nás se poté smáli a byli jsme rádi, že jsme to tak nějak „přežili“ a ještě si něco vysloužili. Proč se ale podívat na tuto kampaň střízlivě?
mikuláš, anděl a čert.png

Je třeba si uvědomit

Že ne všichni zažívají super svátky, jako jsme měli my. Někteří lidé rádi přehánějí věci a dělají až příliš zbytečně věci pro příliš malé děti. Je pravda, že sice když je nám osm nebo sedm let, chápeme koncept tohoto svátku lépe, ale to už nemusí znamenat pro menší děti, kterým jednoduše nevysvětlíte, proč je tu ten čert a co chce. Malé děti neznají koncept „zlobení“, to je naučíme až my, co znamená zlobit. Někteří čerti to holt přeženou. Mohou být mírně opilí nebo pouze jenom hrubí a nerozlišují, jestli jednají s osmiletým, dvanáctiletým nebo čtyřletým. Je dobré děti trošku postrašit, ukázat jim, že všechno není jenom super a bezpečné, že vždycky může přijít nějaký čert, ale je nutné oprostit se od zbytečného „přehánění“ strašení, kdy někteří pánové vezmou dítě skutečně do pytle, leč jsou mu tři roky a ono z toho má panickou hrůzu.
hrůzostrašný čert.jpg

Kampaň je samozřejmě generalizující

Ne všichni rodiče jsou takoví, jak bylo zmíněno výše. Někteří to dělají s citem a dítě tak má nádherné vzpomínky, byť trochu uplakané. Děti se musí bát, alespoň trošičku. Kampaň ale na základě několika krátkých záběrů z rodin, kde to očividně nešlo moc pěkně, generalizuje celý svátek jako honbu za dětskou poslušností vybičovanou na povel. Je důležité se střízlivě postavit a sdělit své zážitky, i to, jak se to dělá „jinak“, než bylo ukázáno ve videu.
mladá čertice.jpg
Lidé nerozumí tomu, co neznají. Někdy to ani nechtějí chápat. Ale to neznamená, že bychom měli reagovat nějak ostře. A pokud chcete udělat pro děti skutečně hezké vzpomínky, inspirujte se například i ruční výrobou !

Mohlo by se vám líbit...