Jaké typy mají zipy

Se zipy https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/zipy se běžně setkáváme každý den. Najdeme je prakticky všude – na oblečení, na kabelce, na batohu, na botách, ale i na mnoha jiných věcech. Málokdo z nás si však uvědomuje jejich rozmanitost a to, k jakým mnoha účelům mohou vlastně sloužit. Podívejme se proto, s jakými druhy se nejčastěji setkáme.

Tím prvním, a asi nejčastějším, je klasický zip s jezdcem. Je založený na spojování zoubků do sebe pomocí mechanismu ukrytém v jezdci. K nalezení je například velmi často na oblečení, jako jsou mikiny. Dále je najdeme na džínech, kde ve spojení s knoflíkem tvoří takzvaný poklopec.

zip2

Obvyklý bývá také na dámských kabelkách, neboť je považován za typ nejméně náchylný k samovolnému otevření. Navíc jej není tak snadné rozpojit, jako jiné typy. Zaručuje tak nejvyšší možnou ochranu před kapsáři, kteří by nám rádi obsah kabelky vybrali, zvláště pak tedy peněženku.

Ze stejného důvodu je najdeme velmi často na aktovkách i klasických batozích, které si můžeme vzít na cesty.

Kde jej najdeme mnohem méně často, jsou boty. Zde jsou ve většině případů vhodnější tkaničky, a to hned z několika důvodů. Za prvé umožňují upravit uvázání podle objemu nohy. Za druhé je zde fakt, že klasický zip má tendenci se pohybem nohy otevírat, což samozřejmě není dobré.

zip1

Přesto jej najdeme například na kozačkách. A ti starší z vás si jistě pamatují na látkové boty, které nosily hlavně naše babičky na doma. Byly tvarované podobně jako dětské bačkory, jen vepředu v horní části u nohy měly právě tento druh zapínání. Dnes už však na ně prakticky nenarazíme.

Dalším druhem, na který se podíváme, je suchý zip. Ten nedosahuje takové popularity, avšak i on má své využití. Najdeme jej především tam, kde je použití klasického typu nevýhodné nebo i nemožné, například na malých plochách.

Faktem je, že na rozdíl od výše zmíněného tak dobře nedrží, avšak je mnohem jednodušší na použití. Není proto divu, že je používán například na dětské obuvi.

To byly tedy dva nejběžnější typy. Znáte i nějaké jiné?

Mohlo by se vám líbit...