Hlas po hlasu ve společnosti


</div>
<p><!--[if gte mso 9]><xml>
 <o:OfficeDocumentSettings>
 <o:AllowPNG/>
 </o:OfficeDocumentSettings>
</xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml>
 <w:WordDocument>
 <w:View>Normal</w:View>
 <w:Zoom>0</w:Zoom>
 <w:TrackMoves/>
 <w:TrackFormatting/>
 <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone>
 <w:PunctuationKerning/>
 <w:ValidateAgainstSchemas/>
 <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid>
 <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent>
 <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText>
 <w:DoNotPromoteQF/>
 <w:LidThemeOther>CS</w:LidThemeOther>
 <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian>
 <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript>
 <w:Compatibility>
  <w:BreakWrappedTables/>
  <w:SnapToGridInCell/>
  <w:WrapTextWithPunct/>
  <w:UseAsianBreakRules/>
  <w:DontGrowAutofit/>
  <w:SplitPgBreakAndParaMark/>
  <w:EnableOpenTypeKerning/>
  <w:DontFlipMirrorIndents/>
  <w:OverrideTableStyleHps/>
 </w:Compatibility>
 <m:mathPr>
  <m:mathFont m:val=

Pokud se ocitneme na valné hromadě, pravděpodobně budeme o něčem hlasovat. Že nemáme pouhé zvedání rukou, o tom se prakticky můžeme přesvědčit hned při otevření zákona. Pokud se však nechcete pročítat kvanty paragrafů, vytáhli jsme pro vás ty nejčastější způsoby.

rozcestník volby

Tradiční hlasování

To nejklasičtější z nejklasičtějších, stačí ti společníci, kteří mají dohromady minimálně 50 procent podílů a můžete hlasovat, buďto prostou většinou nebo kvalifikovanou, pokud se jedná o něco závažnějšího. Nutno poznamenat, že po celou dobu valné hromady nesmí místo konání opustit žádný ze společníků, pokud je tam minimum přítomných = celé by to bylo stiženo relativní neplatností a tedy pokud by někdo chtěl, prostě to vaše přijaté rozhodnutí napadne.

 

Per rollam

Ne tak tradiční, přesto hojně využívané, je hlasování per rollam, tedy dopisem. Jedná se o jednoduchou věc, kdy jednatel společnosti rozešle dotazovanou otázku a vy se musíte vyjádřit kladně dopisem zpátky, jinak se počítá, jakože jste to nepřijali. Není nic lehčího, pokud zrovna nemáte čas na nějaké schůze a máte tuto možnost upravenou ve společenské smlouvě.

 

Dodatkově

Pokud jste nebyli na valné hromadě, rádi byste se ale vyjádřili k tématu, můžete dodatkově ještě do 7 dní od přijetí valnou hromadou vyjádřit svůj názor dopisem. To se však nestává tak často, neboť pokud někdo neměl čas přijít a neudělal si ho, možná ani nechtěl.

zvednuté ruce

Kumulativní hlasování

Pojistka, která má sloužit menšinovým společníkům proti těm většinovým. Používá se například při hlasování o jmenování jednatele společnosti, kdy je tradičně na výběru z více kandidátů a každá strana si chce dosadit své lidi = kumulativní hlasování přepočte hlasy každého na počet kandidátů s tím, že v každém „kole“ hlasování o každém kandidátovi můžete dát libovolný počet hlasů. Čím víc hlasů použijete, tím méně vám jich zbyde pro další kolo o dalším kandidátu. Na řadu se tak mohou dostat i společníci, kteří možná nemají tolik hlasů a normálně by nic neprosadili.

Hlas po hlasu ve společnosti
4 (80%)2

Mohlo by se vám líbit...