Čím vás překvapí plot z betonových prefabrikátů
Betonové oplocení se dnes poměrně často inzeruje na Internetu a stačí vám do vyhledávače zadat tato klíčová slova, aby vám vyhodnotil mnoho odkazů s popisem i fotografiemi nebo videozáběry z výstavby. Máte díky tomu přibližnou představu, jak asi by takové oplocení vypadalo u vás na zahradě. Když se pak rozhodnete jej pořídit, mohou vás překvapit některé informace či skutečnosti, o kterých nevíte, nebo jste je přehlédli:
Suché zdění – někteří z vás patří https://www.hornbach.cz/shop/Obrazy/Obrazy-na-zed/S12624/seznam-zbozi.html ještě do tzv. „staré školy“, kdy se běžně vyzdívaly zídky z kamene či z cihel pomocí vápenné malty. Malta byla pojivem a v podstatě podmínkou, pokud jste chtěli mít zeď pevnou a soudržnou. Možná, že ani nevíte, že Karlův most v Praze, opředený legendou, že se do malty přidávala vejce, stojí jen díky tomu, že tam naopak žádná vejce přidávána nebyla, protože by maltu znehodnotila. Mimochodem, tamní malta vykazuje tak vynikající vlastnosti, že je srovnatelná s moderními speciálními betonovými směsmi.
Betonové ploty se však staví metodou suchého zdění, tedy sestavují se podobně, jako dětská stavebnice, pouze nasucho. Teoreticky je možné spojované díly zpevnit např. montážní pěnou, ale je to naprosto zbytečné.
Hmotnost dílů – když si prohlížíte záběry pořízené z montáže betonového plotu, může se vám zdát, jak je vše lehké a snadné. Jednotlivé desky jsou velmi tenké, takže to zdánlivě navozuje dojem, že zkrátka popadnete desku, zdvihnete do výšky, zasunete do drážek, a tak to pokračuje až do posledního plotového pole. Ve skutečnosti je to jinak, každá z desek váží minimálně sedmdesát kilo a zvednout ji do výšky nad hlavu dá zabrat i dvěma statným chlapům. Proto se k této práci využívá mobilní jeřáb anebo kladkostroj s elektrickým pohonem, jinak byste se nadřeli a možná i utrpěli vážný úraz, případně některou z desek poškodili, kdyby vám upadla na zem.