Proč vyměnit stávající lineární trubici za LED zářivku

Barva světla

Staré zářivkové trubice svítí sice velice intenzivně, ale celkový dojem z osvětlení místnosti je spíše obtěžující. Vydávají velmi ostré umělé světlo, které po určité době může u citlivých osob vyvolat nepříjemné psychické rozpoložení. Starší generace si možná ještě dokáže vybavit hodiny strávené ve školních učebnách, kdy k vydýchanému vzduchu přispěl další stresový faktor v podobě nepřirozeného osvětlení a samozřejmě také mnohdy samotného průběhu výuky.
Doba však pokročila naštěstí pozitivním směrem a stávající osvětlovací tělesa lze nahradit LED diodovými s mnohem příjemnějším podáním barev. Ty lze rozdělit do dvou základních skupin – buď ne studenou bílou pro pracovní aktivity do kanceláří, manuálních provozů, kuchyňských linek, dílen, psacích stolů apod., anebo teplou bílou pro navození příjemných chvil v obývacích pokojích, halách, předsíních atd.

osvětlení

Tlumivka, startér a předřadník

LED technologie je postavena na zcela odlišné bázi, odpadá jak startér, tak i kondenzátor, tlumivka a předřadník. Výhody tohoto osvětlení jsou pak zřejmé – žádné bzučení, chvění a blikání, i když pravdou je, že nové typy zářivek jsou opatřeny elektronickým předřadníkem a frekvence blikání již není zaznamenatelná lidským zrakem.

stropní světla

Životnost a spotřeba energie

LED diodová svítidla jsou obecně považována za zdroje s nejdelší životností. Je to dáno samotnou technologií, kdy zdroj není přímou součástí polovodičových systémů, a kdy se zároveň všechny součásti čipu nepřehřívají. Mohou být v provozu i desítky let, poměrně běžně již mohou pracovat 50 tisíc hodin, některé dokonce dvojnásobek této doby.
Příkon elektrické energie je velice nízký, ve srovnání s žárovkami s wolframovým vláknem až desetinásobně nižší, zároveň mohou LED zářivky nabídnout vysoký světelný výkon. Vývoj v této sféře jde navíc velmi rychle kupředu, ještě před deseti lety byla výkonnost polovodičových čipů poměrně omezená.

Mohlo by se vám líbit...